РЕГОИНАЛЕН ФОРУМ

За първа година единадесет училища, обединени от ЦМЕДТ„Амалипе" по проект „Всекученик ще бъде отличник” под патронажа на Кмета на Община Марица организираха Регионален форум на тема „Иновативни практики за интеркултурно взаимодействие на заинтересованите страни в образованието”, в който участваха над 120 учители. Те представиха своя практически опит по въвеждане на интеркултурно образование и задържане на децата в училище. Акцентът бе върху работата с родителите и обмяна на опит между ученическите парламенти и родителски клубове. Всяко училище участва с екипа си, представяйки своя практика за работа с родители и ученици чрез презентация. ОУ „Г.С.Раковски” с. Голямо ново бе единственото училище от община Търговище, участващо във форума, който се проведе на 17 март 2018 г. в СУ „Васил Левски" с. Маноле, община Марица, област Пловдив. Училището е с богата материална база. Построено е през 2015 г. по инициатива на кмета на община Марица. Капацитетът му е 500 ученици. Към него има построен съвременен модерен физкултурен салон. Форумът бе официално открит от проф. д.п.н. Румяна Танкова – Декан на Педагогически факултет на ПУ”Паисий Хилендарски”. Присъстваха: представител на РУО - Пловдив; проф.д.п.н. Пламен Радев, ръководител катедра „Педагогика и управление на образованието” в ПУ“Паисий Хилендарски“; доц. д-р Йосиф Нунев, ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”, Педагогически колеж – Плевен; Деян Колев – Председател на ЦМЕДТ „Амалипе”; Теодора Крумова – зам.-председател на ЦМДЕТ”Амалипе”; регионалните координатори на ЦМЕДТ”Амалипе”, както и представители на Общини Раковски, Садово и Септември. Учителският екип от ОУс. Голямо ново се представи с две практики – една, стартирала преди три години за работа с децата – „Светът е малък” и лятното училище 2017 г., проведено от доброволци към Междукултурния център „Лекти” и втора – за работа с родителите – „ЗаЕДНО – по пътя за приобщаващото образование”. На форума присъства целия педагогически екип към ОУ с. Голямо ново.

ПРОЕКТ„ОБИЧАМ ПРИРОДАТА – И АЗ УЧАСТВАМ” по НАЦИОНАЛНА КАМПАНИЯ„ЗА ЧИСТА ОКОЛНА СРЕДА – 2015 г.”МОСВ, ПУДООС

Участието в Националната кампания „За чиста околна среда - 2015 г.” осигури възможност на учениците да повишат екологичната си култура, да формират положително отношение към природните и общочовешки ценности и да изградятотговорно отношение към околната среда. Чрез дейностите по проекта е осигурена практическа реализация на приоритетите в екологичната политика на ОУ „ Г.С. Раковски“ за активно положително отношение към природата и нейното опазване. ДЗейности са леалицзирани през времето от март 2016 г. до октомври 2016г.

Светът е малък - Проект съвместно с Международен център за култура и обучение 2015 – 2017 г.

Проекта е свързан с посещения в училище и в часове по различни учебни предмети на артисти, творци, хора на изкуството от различни държави, срещи и разговори с ученици на т. нар. лесен английски На 28 февруари 2017 г. в ОУ „Г.С.Раковски”, с. Голямо ново гостува доброволецот Международен център за култура и обучение. Деца и учители с радост посрещнаха младата грузинка Ана. Тя разказа за себе си и за своя роден край. Сподели, че е много впечатлена от България. Представи концепция за опазването на природата и за екологичното равновесие. Срещна се с учениците от всички класове. По повод предстоящия празник за Баба Марта ученик от ІІІ клас разказа една от легендите за това как се е появила мартеницата. Малчуганите от начален етап поздравиха гостенката с песни и танци. Младата грузинка беше силно впечатлена от работата на училищното Ателие за приложни изкуства и рециклиране „Амалипе”. Много й допаднаха идеите за производство на ръчна хартия, експериментиране с различни техники и материали, рециклиране и реставриране…Ана разгледа училищната библиотека и училищния музей, които са на самоуправление. В края на срещата се запозна с учениците от ІV клас, които изработиха 2 D картичка – планетата Земя с две изражения – усмихнато и тъжно. И този път диалогът се водеше основно на т. нар. „лесен английски”, както при останалите срещи с доброволци от центъра (вече трета година училището поддържа партньорски отношения с Международния център за култура и обучение). И този път езиковите бариери паднаха бързо – учениците вече знаеха, че могат да се опитват да комуникират на различни езици. Ана уточни, че говори грузински, английски, руски и малко български. Момичето си тръгна с много подаръци, изработени от учениците и изрази желанието си да се върне отново. Взе със себе си усмивките и обичта на децата! Срещата с Ана потвърди, че хората могат да живеят спокойно, само ако полагат усилия да се опознават взаимно и да бъдат добри помежду си и към природата.

проект "Твоят час"

Проект Твоят час - BG05M2OP001-2.004-0004 "Развитие на способностите на учениците и повишаване мотивацията им за учене чрез дейности, развиващи специфични знания, умения и компетентности (ТВОЯТ ЧАС) – фаза І" по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж” 2014 – 2020.

Популярни публикаций

Регионален форум „Иновативни практики за интеркултурно взаимодействие на заинтересованите страни в образованието”

logo